Rendőrségi üldözésbe torkollt egy utazás San Franciscóban, miután a Waymo önvezető autója áthajtott a terelőbójákon egy lezárt munkaterületen.
San Franciscóban rendőrségi üldözésbe keveredett a Waymo egyik robotaxija, miután a jármű behajtott egy lezárt autópálya-szakasznál lévő munkaterületre. Az autóban ülő utasok pánikba estek az eset során. Elliot Slade és menyasszonya az amerikai 101-es autópályán utaztak a vezető nélküli taxival, amikor egy építkezéshez értek.
Az Alphabet technológiai óriáscéghez tartozó jármű megpróbált sávot váltani, a manőver azonban nem sikerült. Az autó a figyelmeztető jelzések, fények és bóják ellenére egyenesen a lezárt sávba hajtott, majd gyorsítani kezdett. Slade elmondása szerint a robottaxi átszáguldott a bójákon, amire egy közelben tartózkodó rendőrjárőr is felfigyelt. A rendőrautó üldözőbe vette a járművet, az utas pedig pánikban kiabált a szoftvernek.
„Állj meg, Waymo, mi a fészkes fene folyik itt?” – kiabálta Slade az utastérben a hajsza alatt. Az üldözés végül akkor ért véget, amikor a Waymo elhagyta a munkaterületet, majd lehajtott a sztrádáról egy lakóövezetbe. Slade megkönnyebbült, hogy végül nem ütköztek össze semmivel – jelentette a New York Post.
„Ebben a pillanatban az ember úgy érzi, hogy ez a technológia még nincs kész. Ha bármi más is félresikerül, elüthettek volna valakit a munkaterületen, vagy mi magunk karambolozunk” – fogalmazott a megrettent férfi.
Nem ül többet ilyen autóba
Bár az eset után még egyszer beült egy Waymóba, Slade elmondása szerint többet nem tervezi igénybe venni a szolgáltatást. A beszálláskor ugyanis komoly szorongást, egyfajta poszttraumás stresszt tapasztalt. Ez az eset nem egyedülálló, korábban ugyanis már több mint tucatnyi hasonló incidens történt a céggel. Az önvezető taxik többször is képtelenek voltak felismerni a figyelmeztető jelzések nagy részét, és behajtottak a lezárt munkaterületekre.
A problémák miatt a gyártó több mint 3800 robotaxit hívott vissza az amerikai közúti közlekedésbiztonsági hivatal jelentése szerint. A járműveket emellett átmenetileg kitiltották az autópályákról, amíg a szoftvert alkalmassá nem teszik a környezet pontosabb észlelésére.
„Azonosítottunk egy területet, ahol javítani kell a teljesítményt az autópályás munkaterületek közelében” – közölte a Waymo. A vállalat hozzátette, hogy a múlt hónapban önkéntesen korlátozták az autópályás működést a fejlesztések idejére, értesítették a hatóságokat, és önkéntes szoftvervisszahívást kezdeményeztek.
Forrás: www.liner.hu
Fotó: The Guardian
